Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Marzenia stają się rzeczywistością ...

wpisy na blogu

739. Co jeszcze zostało? ..

Blog:  edyskas
Data dodania: 2011-04-30
wyślij wiadomość

Krótkie zestawienie co jeszcze nam zostało do wykończenia domu:

Druga część domu - 50 metrów

Salonik

mojabudowa.pl - blog budowlany

mojabudowa.pl - blog budowlany

Sypialnia

mojabudowa.pl - blog budowlany

Najdroższa pewnie będzie jak zawsze będzie łazienka:/

mojabudowa.pl - blog budowlany  mojabudowa.pl - blog budowlany

Garaż - koniecznie musimy zrobić porządek w tej małej wnece koło kotłowni - potrzebna bedzie na ekogroszek:) Ponadto wykafelkować i wstawić drzwi do kotłowni.

mojabudowa.pl - blog budowlany

mojabudowa.pl - blog budowlany

Czwórka drzwi wewnętrznych na górze:/ Mają być w czerwcu ... ale z naszym stolarzem to różnie bywa:/

             mojabudowa.pl - blog budowlany

Ponadto z rzeczy najbardziej potrzebnych:

- Zabezpieczenie grzejnika - kratka na grzejnik kanałowy

-  Ekrany na okna

- Oświetlenie w całym domu (może nie aż tak ważne ale te gołe żarówki straszą  zaraz na wejściu:( - coś trzeba z tym zrobić)

- Szyby prysznicowe na górę i dół

- Wypełnienie korkiem łączenia gres- deska

- Listwy przypodłogowe w holu na piętrze.

Plan jest! .. teraz trzeba kasę z pod ziemi wyrwać i można działać;) 

738. Blogowicy ciąg dalszy:)

Blog:  edyskas
Data dodania: 2011-04-28
wyślij wiadomość

Budowanie się skończyło.. ale zaczyna się coś nowego ..  fascynującego .. zielonego .. Admin stworzył nową stronkę więc ogrodowe tematy przenosze tutaj: www.edyskas.zieloneblogi.pl

Nie znaczy to że zamykam tego blogaska:) W końcu do wykończenia jest jeszcze cały garaż .. i druga część domu:) Wrócę jak przyjdzie na to czas:)

Na razie pozdrawiam. Zapraszam na nowy portal i życze powodzenia w dalszych budowlanych zmaganiach:) Na pewno będę do was zaglądała:)

Pozdro. Edzia

737. Pytanie o iglaki.

Blog:  edyskas
Data dodania: 2011-04-27
wyślij wiadomość

 Ostatnio byłam już zdecydowana na to żeby na dwóch długościach działki nasadzić tuje ale po ostatniej rozmowie z moją bliską koleżanką która trochę w roślinkach siedzi ... chyba się na nie nie zdecyduję :/ Ponoć są trujące i szkodliwe .. co przy tak zywych dzieciach jak moje, których jest wszędzie pełno ..  szczególnie mnie martwi:/ ...

....  musze jeszcze trochę poczytać .. a może wy wiecie coś na ten temat? .. Może lepsze byłyby choinki? ..

Kurcze! Mam teraz zagwódkę:/

         mojabudowa.pl - blog budowlany

736. Samodestrukcja? ...

Blog:  edyskas
Data dodania: 2011-04-26
wyślij wiadomość

No tak ... ja to się uwielbiam udręczać!!  ;/ ....  biczować, katować i szukać kłopotów......

No bo kto przy zdrowych zmysłach .. po przejściach jakie miał z pewnym panem S pomyślałby nawet o dalszej z nim współpracy? .. My się po prostu kochamy! Żyć bez siebie nie możemy .. nasz kontakt przerwany choć na chwilę sprawia, że czegoś nam brakuje ;)

Małżowina wpadła ostatnio do salonu spytać jak tam będzie z naszymi pozostałymi płytkami ? .. umawialiśmy się na zwrot jeśli coś nam zostanie .. i tak w trakcie rozmowy zeszło na temat przycisków do geberitów (których notabene wciąż nie mamy)

Pamiętacie jak szukałam kwadraciaków i nie mogłam znaleźć takich sanitowskich ? .. Były tylko okrągłe które mimo waszych zapewnień że będą fajne jakoś do mnie nie przemawiały .. poza tym znacie mnie i wiecie że jestem uparta jak osioł;) Co jest najdziwniejsze nawet na oryginalnej stronie Sanitu nie ma takich !! 

Skąd sławetny ma je u siebie?.....

Czy coś z tego rozumiecie? ......

No i pytanie .. czy warto wchodzić po raz kolejny w ten układ? .... :/

735. KOMPOSTOWNIK - info i pytanie.

Blog:  edyskas
Data dodania: 2011-04-25
wyślij wiadomość

Zastanawiam się jaki kompostownik zakupić ..  plastikowy .. czy może raczej drewniany? .. Macie w tym temacie jakieś doświadczenie? ..

Poprzeglądałam  strony internetowe i znalazłam kilka informacji .. może wam też się przydadzą:)

Jakiej pojemności powinien być kompostownik

Rozmiary skrzyni kompostowej należy dopasować do wielkości działki, oraz ilości kompostowanych materiałów. Można przyjąć, że dla działki o powierzchni 600 m2 potrzebny jest kompostownik o pojemności 700-900 litrów. Należy jednak pamiętać o pewnym zapasie pojemności. W zależności od sposobu zagospodarowania ogrodu, powierzchni trawnika, ilości i wielkości drzew liściastych i ściółki iglastej, ilość odpadów organicznych zebranych z działki 600-700 m2 może się wahać od 700 do 1500 litrów. Stawiając nowy kompostownik warto pomyśleć o pewnym zapasie pojemności lub postawić kompostownik dwukomorowy z otwieranymi bokami, które umożliwią łatwe układanie materiału na pryzmie oraz przerabianie czy przesiewanie przez rafę (sito).

Czy kompostownik dwukomorowy jest praktyczniejszy?

Jednym z praktycznych rozwiązań jest dwukomorowa skrzynia kompostowa. Pierwsza służy do zbierania świeżego materiału, a druga do dojrzewania masy kompostowej. Jeżeli taki kompostownik ma otwierane boki to pielęgnacja, przerabianie czy r a f o w a n i e (czyli  czynność polegająca na przesiewaniu dojrzałego kompostu w celu oddzielenia drobnych frakcji od grubych nie rozłożonych jeszcze części masy kompostowej. Rafa to metalowe sito osadzone w ramce o odpowiedniej wielkości oczka) jest łatwe i ergonomiczne.

Dlaczego w kompostownikach nie należy wykonywać szczelnego dna? 

Szczelne dno nie przepuści nadmiaru wody, pogorszy przewietrzanie, a także ograniczy dostęp organizmów żywych (np. dżdżownic) odgrywających ogromną rolę w powstawaniu dobrego kompostu.

Gdzie wytwarzać kompost?

Najlepiej wybrać zacienione miejsce na lekkim wzniesieniu o podłożu lekko przepuszczalnym. Formować w kształcie pryzmy lub użyć do tego kompostownika

Z czego wytworzyć kompost w ogrodzie? 

Należy gromadzić odpady organiczne takie jak drobne lub zmielone gałęzie, liście zielone chwasty przesuszoną trawę, opadłe owoce, odpady z gospodarstwa domowego popiół drzewny itp

Jak otrzymać szybko dobry kompost? 

1. Kompostownik ustawić w miejscu wybranym, a najlepiej w miejscu gdzie już kiedyś była pryzma kompostowa lub gromadzone odpady z ogrodu, które będą szczepem dla nowego kompostu.

2. Na dnie ułożyć gałęzie pocięte na drobne kawałki w celu napowietrzania dolnych warstw kompostu.

3. W kompostowniku układać warstwy odpadów organicznych o grubości 20 cm ,przesypane 3cm warstwą ziemi do wysokości 1,2 m.

4. Do każdej warstwy można dodać aktywatora, nawozu ptasiego lub obornika. Tak ułożona pryzma będzie szybko się nagrzewać i uzyskamy efekt termokompostowania czyli kompostowania aktywnego, a nasz kompostownik zamieni się w termokopostownik.

5. Jeżeli zajdzie potrzeba nawilżyć kompost lecz nie przelewać.

6. Kiedy masa kompostowa opadnie i przestanie parować kompost należy przerzucić (dolne warstwy na górę) w celu napowietrzenia i przysypać warstwą ziemi. W okresie letnim obsadzić np. nasturcją w celu zacienieni a podlewanie kwiatów utrzyma wilgoć w kompoście.

7. Rozebrać konstrukcje kompostownika i ustawić w nowym miejscu.

8. Po kilku miesiącach kompost powinien być gotowy w kolorze brunatnym lub czarnym o zapachu i lekkości leśnej ściółki, łatwo przesypujący się przez sito.

9. Na trawniku rozsypywać warstwę 1 cm (można wcześniej użyć areatora) pod uprawy kompost wymieszać z glebą.

Jak sprawdzić czy kompost jest wartościowy?

Wartościowy kompost posiada obojętny odczyn pH 6,5 – 7,0. Służą do tego specjalne testery.

Co to jest próchnica? 

Próchnica to mieszanina substancji które powstają w wyniku rozkładu tkanek roślinnych, a także poprzez połączenie resztek roślinnych ze zwierzęcymi w wyniku działalności organizmów glebowych np. dżdżownic. Zawiera wszystkie niezbędne dla wzrostu i rozwoju roślin mikro i makroelementy. Zabarwiona na kolor czarny.
 

Jak powstaje próchnica?

Próchnica powstaje w wyniku rozkładu substancji organicznej w dwojaki sposób: albo w warunkach tlenowych - butwienie lub w warunkach beztlenowych gnicie.

Butwienie jest reakcją podczas której wydziela się dużo ciepła (wnętrze pryzmy kompostowej jest zawsze cieple), najlepiej przebiega przy odczynie zbliżonym do obojętnego.

Gnicie zachodzi w warunkach dużej wilgotności, niedostatku tlenu, niskich temperatur przy odczynie kwaśnym. Podczas gnicia materii organicznej wydziela się siarkowodór o nieprzyjemnym zapachu.
 

Jakie znaczenie ma próchnica?

  • Wpływa na barwę gleby od szarej do zabarwienia czarnego, przez co gleba wiosną wcześniej się nagrzewa.
  • Przyczynia się do powstawania gruzełkowatości gleby.
  • Korzystnie wpływa na porowatość, lepkość i zwięzłość gleby.
  • Zwiększa zdolność do zatrzymywania wody w glebie.
  • Przyczynia się do dostarczania składników pokarmowych.
  • Stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych.
  • Utrzymuje poziom pH .


Jaka powinna być wilgotność pryzmy kompostowej?

Najkorzystniejsza wilgotność to około 75% (dlatego też pryzmę kompostową należy często polewać wodą).
 

Które odpady roślinne są bogate w azot i magnez  a które w wapń i magnez?

Wszystkie rośliny motylkowate i bobowate są żródłem azotu i magnezu. Chwasty bez nasion, łodygi, liście drzew to żródło wapnia i magnezu.
 

Czy drewniane konstrukcje kompostownika należy impregnować?

Większość preparatów do impregnacji drewna ma własności grzybobójcze, owadobójcze czyli toksyczne, a więc nie pożądane dla naturalnego środowiska oraz procesów zachodzących w kompoście.

Jeżeli elementy konstrukcji kompostownika są z drewna świerkowego, dębowego lub jesionowego to nie ulegają w kontakcie z kompostem rozkładowi (są odporne na butwienie) i nie wymagają konserwacji.

Inne gatunki drewna, szczególnie liściaste, możemy zakonserwować podgrzanym pokostem lnianym, farbami wodnymi opartymi na kauczuku oraz nietoksycznymiśrodkami opartymi na silikonie.

mojabudowa.pl - blog budowlany

Termokompostowniki poniżej

mojabudowa.pl - blog budowlany

mojabudowa.pl - blog budowlany

 

edyskas
ranga - mojabudowa.pl lider
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 1099835
Komentarzy: 13540
Obserwują: 268
On-line: 9
Wpisów: 796 Galeria zdjęć: 1682
Projekt SANDRA
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - kurzy gaj
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2013 sierpień
2013 lipiec
2013 czerwiec
2011 grudzień
2011 listopad
2011 październik
2011 wrzesień
2011 sierpień
2011 lipiec
2011 czerwiec
2011 maj
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń
2010 grudzień
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 maj
2010 kwiecień
2010 luty
2010 styczeń

mojabudowa.pl - puchar
I nagroda w konkursie na Budowlany Blog Roku 2010
OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników